تاریخچه جالب عروسک ها

عروسک معمولا چهره ای از یک انسان (یا بعضی اوقات از حیوانات) بوده که بیشتر اوقات به عنوان اسباب بازی کودکان در مراسم مذهبی استفاده می شده است. اسنادی وجود دارد که ثابت می کند عروسک ها در مصر باستان ، یونان و روم استفاده می شدند. آنها از موادی که در زمان خود یافت می شدند ساخته شده بودند، مانند خاک رس ، سنگ ، چوب ، استخوان ، عاج ، چرم یا موم. همچنین شواهد باستان شناسی نیز وجود دارد که نشان می دهد عروسک ها قدیمی ترین اسباب بازی های شناخته شده هستند.

تاریخچه عروسک های قدیمی و تاریخی

عروسک های چوبی که دست و پا هم داشتند، یکی از قدیمی ترین عروسک های یافت شده است. آنها در مقبره های مصر باستان کشف شده اند که مربوط به سال 2000سال قبل از میلاد مسیح است. هدف آنها کاملاً مشخص نیست. اسناد مربوط به 100 سال قبل از میلاد، عروسک ها را به عنوان اسباب بازی های کودکان نشان می دهند. رومی ها عروسک ها را از خشت ، چوب ، عاج یا پارچه درست می کردند. این عروسک ها اکثرا در قبرستان کودکان پیدا شده اند و مطابق آخرین مدل های آن زمان لباس پوشیده بودند. دختران تازه عروس یونانی و رومی اغلب عروسک های خود را به الهه آن زمان می بخشند. عروسک ها نقش های مختلفی داشتند. آنها وسیله بازی های کودکان بودند اما در مراسم مذهبی و آموزش کودکان نیز استفاده می شدند. بعضی از عروسک ها هم هرگز به کودکان داده نمی شدند زیرا معتقد بودند که آنها قدرت جادویی دارند.

عروسک های چوبی

عروسک های آفریقایی یکی از روش های آموزشی ، پیام آوران خدایان و اجداد افراد و از وسایل مذهبی بودند. عروسک های سنتی ژاپن دارای سابقه ای طولانی هستند. آنها از زمان فرهنگ باستانی ژومن (8000-200 قبل از میلاد) سرچشمه گرفته اند. آنها نقشهای مختلفی داشتند: اسباب بازی ، برای محافظت و در مراسم مذهبی. برخی از عروسک های سنتی ژاپنی شامل: عروسک های حنا (hina)، عروسک های دارما (Daruma) و عروسک های کوکسی  (Kokeshi)است.

عروسک های افریقایی

"اپیگی" به عنوان روشی برای انجام جادو در فرهنگ های آفریقایی ، آمریکایی  و اروپایی به خوبی شناخته شده بود. برخی از نمونه های این عروسک ها شامل: poppet اروپایی و nkisi یا bocio است که مربوط به قسمت غربی و مرکزی آفریقا بودند. آنها غالباً معرف افرادی بودند که طلسم شده اند. فرو کردن  سنجاق در عروسک های وودو(vodoo) ویژگی جادوی هودو آفریقایی-آمریکایی است ، در حالی که جادوگر آشپزخانه ، عروسکی که منشأ اروپایی دارد، به عنوان ابزاری برای شانس آوردن مورد استفاده قرار می گرفت. عروسک های هوپی کاچینا (Hopi Kachina dolls) هدف های مشابه عروسک های آفریقایی داشتند و آنها نیز از روش های آموزشی ، پیام آوران خدایان و اجداد و ابزارهای آیینی بودند.

عروسک اپیگی

دیدگاه شما

دیدگاه
whatsapp