عروسک پولیشی چیست؟

معنی عروسک پولیشی

عروسک‌های پارچه‌ای و پولیشی یکی از محبوبترین عروسک های موجود در بازارند. عروسک پولیشی واژه متداول و غلط در بین دوستدارن و دست اندر کاران عروسک است.

واژه صحیح پلاشی ,plushy هست. پلاشی به معنی مخملی و پرزدار نوع جنس پارچه به کار رفته در ساخت این نوع از عروسک هاست. عروسک های پلاشی در برخی از کشورها با نام stuffed toy به عروسکهای پر شده نیز شناخته میشوند. این عروسک ها برگرفته و وابسته به صنایع نساجی میباشند که بیشتر با الیاف نرم نظیر کرک ها و پرزها گاها پنبه مصنوعی و حتی دانه های یونولیت و .. پر میشوند.

عروسک های پلاشی یا عروسکهای پولیشی نرم از هر نوع پارچه کرک دار نرم ، حوله ای ، پارچه های پنبه ای و کتانی و با طرحهای مختلف نظیر اشکال حیوانات و نوزادان انسان شخصیت های کارتونی و غیره ساخته می شوند.


عروسک در سایز های بسیار بزرگ و یا بسیار کوچک تقریبا در بیشتر مکانهای زندگی و یا حتی در اتومبیلهای ما نیز وجود دارند . چهره های پاک و معصوم و بعضا کمدی با پارچه های مخملی رنگارنگ حس بسیار لطیف و زیبایی به انسان میدهند و کمتر کسی میتواند نسبت به حس آنها بی توجه باشد.

عروسکهای خاص با موضوع ترسناک و یا عروسک های سخنگو و هوشمند از دسته‎بندیهای جدید این نوع از اسباب بازی ها میباشند.

تحقیقات توسط آگاهان به مسایل مربوط به کودکان و خردسالان نشان داده که عروسکها همدم و مونس بسیار خوبی برای عزیزان ما میشوند و جنبه و تاثیرات روانی بسیار مثبتی در شکل گیری عواطف و احساسات انها میتوانند داشته باشند. عروسک های شخصیت کارتونی مانند (پرنسس ها) نقش بسزایی در احساسات و عواطف کودک علاقه مند به کارتون و انیمیشن ایفا میکنند.


جنس عروسک های پولیشی 

برای تشخیص مرغوبیت پارچه، باید به كشباف پشت پارچه دقت كرد. هر چه كشباف پارچه پولیش محكمتر باشد، پارچه با دوام تر است.

برای پر كردن عروسک از مواد مختلفی می توان استفاده كرد، ولی بهترین مواد عبارتند از: كرک قالی، تكه های پشم شیشه و ابر. در غیر این صورت، می توان از پنبه یا تكه های پارچه استفاده كرد. ولی عروسك سنگین می شود.

برای تزئین صورت عروسك، انواع چشم و دهان پلاستیكی ثابت و متحرک در بازار قابل دسترس است. در صورت عدم دسترسی به آنها می توان با پارچه، دكمه یا كاموا نیز چشم و دهان درست كرد. برای ساخت پوزه و چشم می توان از جیر مشكی و برای دهان از آستر، پارچه و یا جیر قرمز استفاده كرد. این تكه ها را می توان بعد از برش بر روی صورت عروسک چسباند.

  • اشتراک گذاری:

دیدگاه شما

نظرات (1)

قیمتش درمجموع با پست چندمیشه